UND engineering announces LEGO robotics tournament awards

A team from Bismarck’s Miller Elementary School took top honors at this year’s FIRST® LEGO® League (FLL) robotics competition held last weekend at the University of North Dakota.

The win qualifies the team – called the ECMgineers —to compete at the FIRST® World Festival in St. Louis in April. FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) encourages youth interest and participation in science and technology.

The competition brought 30 teams of 9-14 year olds from across North Dakota and Minnesota to UND to show off their science, engineering and technology skills at the sixth annual competition on Feb. 5.

In this year’s robotics and research challenge, “Body Forward,” teams explored the world of biomedical engineering to discover innovative ways to repair injuries, overcome genetic predispositions, and maximize the body’s potential.

Students, their friends and families, converged at the UND Memorial Union for the North Dakota competition.  UND faculty, community leaders, and engineering students assisted the competitors and served as judges and referees.

Champion’s Awards

First Place – ECMgineers, Miller Elementary, Bismarck, N.D.
Second Place – Thermionix, REACH Robotics, Moorhead, Minn.

Robot Performance Awards
First Place – Super Simle Sliders, Simle Elementary, Bismarck N.D.
Second Place – Thermionix, REACH Robotics, Moorhead, Minn.

Robot Design Awards
First Place – Brilliant Bricks, Tri-County Public School, Karlstad, Minn.
Second Place – Mindstorm Maniacs I, Kittson Central, Hallock, Minn.

Project Presentation Awards
First Place – Crusaders, REACH Robotics, Moorhead, Minn.
Second Place – The Fantastic Eight, Leeds Public School, Leeds, N.D.

Teamwork Awards
First Place – B Cubed/Bio Bot Babes, Hankinson Area Kids, Hankinson, N.D.
Second Place – Rock Lake Mindstorm Aces, North Central School, Rogers, N.D.

Team Spirit Awards
First Place – Lego Geeks, Precepts Co-op, Grand Forks, N.D.
Second Place – The Team Without a Cool Name, Apple Creek Elementary, Bismarck, N.D.

Outstanding Volunteer Award
Jesse Sorum, UND electrical engineering student, Grand Forks, N.D.

Adult Coach/Mentor Award
Kristi Jean, B Cubed/Bio Bot Babes, Hankinson, N.D.

Young Adult Mentor Award
Paul Nordvik, Lego Geeks, UND mechanical engineering student, Royalton, Minn.

Judges Award
Chronic Fusion, Cheney Middle School, West Fargo, N.D.

Rising Star Award
Adams Edmore, Adams Edmore High School, Edmore N.D.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.